Kütüphane Duyurular

Deneme Erişimine Açılan Veritabanları

Military Big Data Veritabanı

Askeri bilimler veri tabanı olan Military Big Data, silah/sistem, harita bilgi sistemi, harp tahlili ve savunma ticareti olmak üzere 4 ana modül içerir. 1 Aralık 2023 tarihine kadar erişime açılan veritabanına erişmek için tıklayınız.

Webinar Duyurusu

19-22 Eylül tarihleri arasında, Türkiye çapında çevrimiçi düzenlenecek “A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi”ne davetlisiniz. Her gün Türkiye saatiyle 16:00’da 1’er saat olarak planlanan eğitimlerle, Elsevier’in kapsamlı özet ve atıf veri tabanı Scopus’un çok yönlü kullanım alanlarını ve akademik araştırma çabalarınıza nasıl destek olabileceğini keşfedebilirsiniz.

A’dan Z’ye Scopus Eğitim Serisi

 1. Oturum: 19 Eylül 2023 - Salı, Saat: 16:00 - Scopus’a Giriş

Yeni kullanıcıların, Scopus'ta verimli bir şekilde araştırma yapmalarını sağlayacak temel bilgi ve örneklerin yanı sıra , “Yazar Profillerinin (Author Profiles)“ doğru bir şekilde yönetilmesi ile akademik etki ve görünürlüğe dair ipuçları paylaşılacaktır.

Kayıt yaptırmak için tıklayınız

 1. Oturum: 20 Eylül 2023 – Çarşamba, Saat: 16:00 - Scopus ile Araştırma Destek Başarınızı Artırma

Bu webinarda, araştırma ve çalışma alanınızı nasıl Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDG) bazlı analiz edebileceğinizi ve halihazırda hibe vs ile desteklenmiş araştırma ve araştırma projeleri ile karşılaştırabileceğinizi göstereceğiz.

Kayıt yaptırmak için tıklayınız

 1. Oturum: 21 Eylül 2023 – Perşembe, Saat: 16:00 - Scopus ile Doğru Dergi Seçimi

Araştırmanız için doğru dergiyi seçmek, kaliteli hakem değerlendirmesi için doğru uzmanlığa erişebilmenin yanı sıra, çalışmanızın yayınlanabilmesi ve görünürlüğü için çok önemlidir. Bu oturum, size alanınızdaki ilgili dergileri etkili bir şekilde aramak için gerekli bilgi ve araçları sunuyor.

Kayıt yaptırmak için tıklayınız.  

 1. Oturum: 22 Eylül 2023 – Cuma, Saat: 16:00 - İleri Seviye Araştırma Analizi

Bu oturumda, Scopus verilerine dayalı sunulan hizmetleri, araçları ve çözümleri kullanarak araştırmanızı daha üst seviyelere ulaştırabilmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Ek olarak araştırmacıların ilgi alanları ve gelişmekte olan araştırma disiplinleri hakkında önemli bilgiler elde etme, gelişmiş veri entegrasyonu için API'lere erişme, hibe/destek fırsatlarını keşfetme gibi konularda SciVal'den nasıl yararlanılabileceği anlatılacaktır

Kayıt yaptırmak için tıklayınız.   

 

 

Web of Science Group Eylül ayı online eğitim programı ve kayıt linkleri aşağıda yer almaktadır. Eğitim dili Türkçe’dir ve sertifikalıdır.

Web of Science Core Collection kullanarak güvenle araştırma yapın   

20 Eylül Çarşamba 14:00, 60 dk - kayıt yaptırmak için tıklayınız

 

Araştırma Stratejisi ve Performansı: InCites & Journal Citation Reports & Essential Science Indicators

21 Eylül Perşembe 14:00, 90 dk - kayıt yaptırmak için tıklayınız

 

Research Smarter: Web of Science ve ProQuest Platformları arasındaki entegrasyonlar

27 Eylül Çarşamba 14:00, 60 dk - kayıt yaptırmak için tıklayınız

 

TÜBİTAK ULAKBİM ile Erişiminiz Olan ProQuest Dissertations&Theses Veritabanında Literatür Tarama ve Araştırma İpuçları – Tüm Araştırmacılar İçin

28 Eylül Perşembe 14:00, 60 dk - kayıt yaptırmak için tıklayınız

 

 

Üniversitemizin yer aldığı, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL projesi kapsamında Wiley veri tabanı ile "Oku ve Yayımla" anlaşması yapılmıştır. Araştırmacılar aşağıda belirtilen hususlar doğrultusunda yararlanabilecektir:

 • WILEY’in Web of Science (WOS)’da yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Wiley Hibrit ve Wiley Gold Dergilerinde (Hindawi hariç); “Research Article”, “Review Article”, “Data Article” ve “Rapid Publication” türündeki yayınları Açık Erişim (AE) desteği kapsamında olacaktır.
 • Üniversitemiz araştırmacılarınca, yukarıdaki kapsam içindeki aşağıda listesi bulunan Wiley dergilerine gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınları, yazarın istemesi halinde, Makale İşlem Ücreti (APC) ödenmeden, “Açık Erişim”li yayımlanması mümkün olacaktır.
 • AE desteği verilecek yayınlarla ilgili olarak; hibrit dergilerdeki yayınların 1 Ocak 2023 ve sonrası kabul edilmiş olması yeterlidir, altın açık erişim dergilerde ise 1 Ocak 2023 ve sonrasında gönderilmiş ve kabul edilmiş olmalıdır.
 • Yukarıda   bahsedilen dergi grubu ve yayın türünde olan ve kotada açık erişim (AE) makale yayımlatma hakkı olması halinde AE desteği sağlanacak yayının, yazarlarından birinin EKUAL Üyesi kurum çalışanı olması ve yayındaki ismi altında üye kurum adının geçmesi yeterlidir.  
 • Üniversitemiz araştırmacılarının, makalelerini AE olarak yayımlatmak istemeleri durumunda, Wiley’e makale başvurusu yaparken, başvuru formlarına kurumsal e-postalarını kaydetmeleri AE onay süreçlerinin sorunsuz işlemesi açısında önemlidir.
 • TÜBİTAK-ULAKBİM ve Wiley arasında yapılan söz konusu anlaşma kapsamında “yıllık AE makale yayımlama kotası” bulunmaktadır. Son beş yıllık verilere bakıldığında, anlaşma kapsamındaki AE makale kotalarının, TR adresli Wiley yayınlarının yarıdan fazlasını karşılayacağı öngörülmektedir. Yıllık AE makale yayımlama kotasının bitmesi durumunda, ilgili yayının yazarı, makalesini AE olarak yayımlatmak isterse APC ücretini kendisinin ödemesi gerekmektedir. Anlaşma şartlarına göre kurumlar için bir “AE makale kota tahsisi” yapılmayacaktır.

Ücretsiz açık erişim yayın yapabileceğiniz dergi listesi için tıklayınız.

 

TÜBİTAK ULAKBİM ve Wiley arasında gerçekleşen "Oku ve Yayımla" anlaşmasının kapsamı hakkında bilgi verilecek sadece araştırmacılar ve yazarlar için hazırlanmış olan webinara davetlisiniz. 

İçerik: 

 • TÜBİTAK ULAKBİM ve Wiley arasında gerçekleşen "Oku ve Yayımla" anlaşmasının ana hatları, nasıl işlediği,
 • Yazarın makalesini hibrit ve Altın Açık Erişim dergilere göndermek ve onaylatmak için hangi adımlardan geçtiği,
 • Açık Erişim hakkında bilgi, faydalı yanları,
 • Yazarlar ve araştırmacılar için yaklaşan eğitim programı,
 • Yardımcı kaynaklar.

NOT: Tüm webinarlar Türkçe olacak ve Wiley Yayınevinden Duygu Paçalı (dpacali@wiley.com) tarafından yapılacaktır.

 

Cambridge University Press’in sosyal bilimler alanında yüksek etki faktörüne sahip dergilerinden New Perspectives on Turkey dergisinin editörü Prof. Deniz Yükseker Tekin ile Cambridge University Press’in yayın politikası ve akademik yayıncılık ile ilgili önemli bilgilerin yer aldığı videodan faydalanmak isterseniz, aşağıdaki linkten videoyu izleyebilirsiniz.

Dergi Yayın Sürecine Derin Bir Bakış: New Perspectives on Turkey Editörü Prof.Dr. Deniz Yükseker Tekin ile Röportaj - video'yu izlemek için tıklayınız

 • 0:00 - Giriş
 • 0:14 - New Perspectives on Turkey yayın kapsamı ve içeriği
 • 0:40 - Dergi editörü sorumluluğu
 • 4:09 - Dergi yazarlarının çalışma alanları
 • 5:38 - Nitelikli makalenin özellikleri
 • 8:31 - Sosyal bilimlerdeki yayın sayıları ile diğer alanların karşılaştırması
 • 12:29 - Sosyal bilimlerde uluslararası yayın yapmak isteyen araştırmacılara tavsiyeler
 • 15:22 - SSCI kabul süreci ve etki faktörü
 • 17:57 - Makale reddine neden olan sebepler
 • 19:29 - Açık erişim yayıncılık
 • 23:17 - Öncelikli araştırma metodları
 • 25:12 - Geleceğe yönelik planlar
 • 28:25 - Yolun başındaki akademisyenlere tavsiyeler