Yeni Öğrenci Karşılama ve Oryantasyon

2022-2023 UKÜ Yeni Öğrenci El Kitabı

Rektör'ün Mesajı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne Hoş Geldiniz!

Sevgili Öğrencimiz,

Azimle ve kararlılıkla tamamladığın hazırlık döneminin sonunda üniversite giriş sınavında başarılı olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne (UKÜ) kayıt hakkı kazandın. Gösterdiğin başarıdan ve yaptığın doğru tercihten dolayı seni kutluyorum. UKÜ’ye adımını attığın andan itibaren ne kadar doğru bir tercih yaptığını anlayacak ve seni uluslararası rekabet ortamında ayrıcalıklı kılacak ve başarılı bir kariyer sahibi olmanı sağlayacak bir eğitim alacaksın. 

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri- Rektörlük

25 yıldır yükseköğretim alanında eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren üniversitemiz seni dünya ile rekabet edebilen ve alanında uzman bir birey olarak yetiştirme hedefindedir. Bu doğrultuda oluşturulan misyon ve vizyonla en iyi eğitim imkanlarından faydalanarak kendini geleceğe hazırlayacaksın. 

Sevgili öğrencimiz, bu günden itibaren yükseköğrenimini sürdüreceğin UKÜ kampüsünde yaşadıkça farkedeceksin ki üniversitemiz çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik konularında da sorumluluklarının bilincindedir. Bu bilinçle yürütmüş olduğumuz çalışmalar sonucunda 2021 yılında Green Metrics Dünya Üniversiteler sıralaması dünya genelinde 111’inci sırada yer alarak ada genelinde tüm yükseköğrenim kurumları arasında en iyi sıralamaya sahip üniversite olmanın gururunu ve bu başarıyı seninle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 12 fakülte, 8 yüksekokul ve 1 enstitü ile 180’den fazla programda ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programında eğitim vermektedir. Çok kültürlü öğrenci yapımız yanında 35’ten fazla farklı ülkeden 700’ü aşkın öğretim üyemizle uluslararası standartlarda kaliteli eğitim hizmeti sunmaktayız. Zengin spor, sosyal ve kültürel etkinlik olanakları; mükemmel öğrenci öğretim üyesi iletişimi, uluslararası akreditasyon ve denklikleri, uluslararası standartlardaki eğitim-öğretim olanakları ve dünyanın her yerinde geçerli diplomasıyla UKÜ, sana sosyal becerilerini geliştirme ve bilimsel düşünme yeteneği sağlayacaktır. 

Üniversitemizde başlayacağın yeni eğitim yaşamında sana yardımcı olacağına inandığımız bilgileri bu kitapçıkta bir araya getirdik. Bu kitapçıkta, senin yeni kariyer yükselişine uyumunu hızlandıracak çeşitli bilgiler yer almaktadır.

Bu vesile ile seni tekrardan kutlar, UKÜ’nün ayrıcalıklı ve çok kültürlü ortamında uluslararası kariyer yolculuğuna başlayacağın yükseköğrenim hayatına hoş geldin dileklerimi sunarken, seni UKÜ ailesinin yeni bir ferdi olarak aramızda görmekten duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim.

Prof. Dr. Halil Nadiri
Rektör

Üniversiten ile tanış!

Hızla büyüyen UKÜ, 110 farklı ülkeden 22 binden fazla öğrencinin ikinci evi. Bu çeşitlilik her zaman güçlü yönlerimizden biri olmuştur ve öğrencilerimize çok kültürlü bir öğrenme ortamı sunmamızı sağlamaktadır. Kampüsümüz, adanın en büyük kampüs alanlarından birine sahip 900 dönümlük arazi üzerine kuruludur.

 

Kampüs Gezintisi

Kampüs Haritası

Tüm Fakülteler, Kampüs Hizmetleri, Yurtlar ve daha fazlasının kampüs üzerinde yer alan konumlarını görüntüleyebilirsiniz.

UKÜ Kampüs Haritası
Cyprus International University Campus View
Önemli Tarihler

Karşılamalar ve Oryantasyon Programları üniversitemizin 2022-2023 Akademik Yılı Güz Döneminde kayıt yaptıran öğrencilere özeldir.
Havaalanı karşılamaları 10 Şubat Pazartesi günü  başlayacaktır.
10 Şubat 2023 Cuma günü resmi olarak Oryantasyon ve Havaalanı Karşılamaları başlayacaktır. 

Ders başlangıcı: 20 Şubat
Havaalanı karşılamaları ve kampüs bilgi - yardım masaları: 10 Şubat- 10 Mart
Etkinlik tarihleri: Türkiye ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı deprem nedeniyle etkinlikler iptal edildi. Herhangi bir değişiklik olması durumunda gerçekleşmesi öngörülen etkinlikler hakkında duyurular yapılacaktır.

Yeni Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyonu sırasında, öğrencilerimiz derslere kayıt yaptırırken, üniversiteyi, üniversite yaşamını ve KKTC’yi daha yakından tanıma fırsatı bulacaktır.

Yurt dışından gelen öğrencilerin Ercan Havalimanı karşılanmaları ile başlayan program kapsamında, KKTC’yi tanıtıcı geziler, eğlenceli etkinlikler ve üniversitenin çeşitli birimleri ile ilgili oryantasyon sunumları düzenlenmektedir. Mevcut öğrenciler ile yeni öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacı ile birçok etkinlik düzenlemesine zemin hazırlayarak, yeni öğrencilerin eğitim hayatlarına çok daha kolay uyum sağlamalarına katkıda bulunur.

Oryantasyon Ekibi

Her yıl ÖGDM Sosyal Etkinlikler ve Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü bünyesinde Yeni Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyon Programı organize edilmektedir, programın uygulanmasına yardımcı olmak için bir grup lisans ve yüksek lisans öğrencisi yeni öğrencilere ve aile üyelerine kaynak ve akran danışmanı olarak hizmet eder.

Kampüs Yaşam Kaynakları

Kampüsün her noktasında fiber altyapı ile yüksek hızlı internet ve hot-spot ile kablosuz internet hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Lake View öğrenci yemekhanesinde hafta içinde farklı menüler ile öğrencilere yemek alternatifleri sunulmaktadır.

Kampüste, istenilen saatte değişik alternatiflerde beslenme ihtiyacını karşılayacak kafeterya, yemekhane, restoran, kantin, kafe ve benzeri tesisler mevcuttur.

Sağlık Merkezi’nde görevlendirilmiş doktor ve hemşire her türlü sağlık ve ilk yardım müdahalelerinin yanı sıra ayakta tedavi hizmetlerini ücretsiz sunar.

Öğrenci Merkezi içerisinde yer alan Cep Sineması'nda, sinemasever öğrenciler tarafından her hafta seçilen birbirinden farklı filmlerin ücretsiz gösterimi gerçekleşir.

Kampüste yer alan Molto Süpermarket, zengin ürün çeşidi ve uygun fiyatlarıyla kampüs dışına çıkmadan her türlü ihtiyacın giderilmesine olanak sağlar.

Kampüs içerisinde bulunan kitabevi, öğrencilere kitap ve kırtasiye ile ilgili tüm hizmetleri sunar.

Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 gün 24 saati görev yapan güvenlik görevlileri ve gelişmiş kamera takip sistemi ile huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulur.

Öğrenci odaklı hizmet anlayışı ile faaliyet gösteren üniversitemizde tüm öğrenci servisleri ve öğrencilerin hizmet alabileceği tüm birimler bir arada tek merkezde Öğrenci Hizmetleri Binasında konumlandırılmıştır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi sorunlarının çözümü için yardım isteyen öğrencilere, gizlilik esasına dayanarak bireysel terapi veya danışmanlık çerçevesinde yardımcı olur. Destek almak isteyen UKÜ aktif kayıtlı öğrencilere ücretsiz bir şekilde 08.00-13.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında haftada en az 1 gün, 45-50 dakika olacak şekilde yüz yüze veya yüz yüze yapılamayan dönemlerde (pandemi dönemi vb.) öğrencilerin evlerinin konforunda çevrim içi bir platform üzerinden görüşmeler yapar. Merkeze 671 11 11- 2030/2086 dahili hatlarından arayarak, cakun@ciu.edu.tr / hkorusan@ciu.edu.tr  e-posta adreslerine e-posta göndererek veya SIS üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haftanın her günü UKÜ Kampüsü ile Lefkoşa ve Mağusa şehir merkezleri arasında ücretsiz ulaşım servisi bulunmaktadır. Aynı zamanda UKÜ servis araçlarında kablosuz internet hizmeti ücretsiz sağlanmaktadır.

UKÜ Mobil Uygulama
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin resmi mobil uygulaması üniversite hakkında öğrencilere bilgi verme amacıyla tasarlanmıştır.
Özellikleri;

 • Servis saatleri ile servis kalkış saatlerini öğrenebilirsiniz.
 • Servis Takip Sistemi ile size en yakın servisi anlık takip edebilirsiniz.
 • Haberlerden haberdar olabilirsiniz.
 • Etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.
 • Sıramatik ile Öğrenci Hizmetleri Binasındaki sıranızı uzaktan takip edebilirsiniz.
 • Kampüs Haritası ile kampüsü keşfedebilirsiniz.
 • Akademik Takvim ile önemli tarihleri takip edebilirsiniz.
 • Webmail, SIS ve Moodle'a kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Telefon Rehberi ile önemli numaralara kısa yoldan ulaşabilirsiniz.
 • Kütüphane kaynaklarına ve çalışma saatlerine online erişebilirsiniz.
 • UKÜ Hakkında ile üniversite ile ilgili genel bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Sosyal Medya hesaplarımızı bir tıkla takip edebilirsiniz.

UKÜ mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız

Yeni Öğrenci El Kitabı

UKÜ 2022 Yeni Öğrenci El Kitabı için tıklayınız

Kuzey Kıbrıs'ta Muhaceret İşlemleri

Muhaceret işlemi T.C. ve uluslararası tüm öğrenciler için gereklidir. Öğrenci İzni alabilmek için yapılması gereken adımlar:
1. KKTC sınır kapısından giriş yaparken üniversitenin size vermiş olduğu öğrenci kabul belgesi veya davet yazısını ibraz ediniz.
2. Sınır kapısından öğrenci giriş vizesi aldıktan sonra üniversite kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.
3. Kayıt işleminizi yaptırdıktan sonra https://icisleri.gov.ct.tr/  adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsünün “Öğrenci İzinleri” linkine basarak Muhaceret sistemine kayıt işlemlerini başlatınız.
     a. İlk kez kayıt yaptıracak öğrenciler burada bulunan “Yeni Kayıt” butonuna basıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra e-posta ve/veya SMS yolu ile gelecek olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.
     b. Daha önce kayıt yaptıran öğrenciler burada bulunan “Giriş” butonuna basıp önceden almış oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.
4. Sisteme giriş yaptıktan sonra buradaki adımları takip ederek gereken işlemleri yapmanız gerekmektedir.
5. Muhaceret sisteminden Yabancı Kayıt Numarası (YKN) almayı unutmayınız ve bu numarayı kaybetmeyiniz. Devlet dairelerinde yapılacak olan tüm işlemlerde YKN numarası ile yapılacağından gerekli olacaktır.
6. Sağlık raporu için gerekli adımları tamamlayınız.
     a. Geçerli bir sağlık raporunuz varsa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Var” seçeneğini seçiniz.
        i. Üniversitenizin bağlı olduğu ilçe hastanesine gidiniz.
        ii. Öğrenci izinleri bölümünden raporunuzu doğrulatınız.
        iii. Sağlık Raporu harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
      b. Geçerli bir sağlık raporunuz yoksa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Yok” seçeneğini seçiniz.
        i. Laboratuvar harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
        ii. Sistemde size ismi ve adresi belirtilen laboratuvarda sağlık testlerinizi yaptırınız.
7. Sağlık raporu sonucuna göre muhaceret harç ödemesini sistem üzerinden online ödeme olarak yapabilirsiniz.
8. Öğrenci izniniz hazır olduğunda muhaceretiniz sistemde belirtilecektir. Öğrenci belgenizi çıktı alarak sürekli olarak yanınızda taşımanız ve aynı zamanda telefonunuzda online olarak bulundurmanız gerekmektedir.

 • Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar: Pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinize emin olunuz.
 • Anne-Baba adını doğru girdiğinize emin olunuz.
 • Giriş bilgilerini BÜYÜK harfle girmelisiniz.

Veliler için Konaklama Bilgileri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2022-23 Akademik Yılı yeni karşılanacak öğrencilerin aileleri için anlaşmalı otel listesi aşağıda yer alır.

• Transferler Havaalanından araç uygunluğuna göre yeni öğrencilerin yararlandığı servisler ile kampüse sağlanabilir.
• Uygunluk bulunmadığında alternatif şehir ulaşım olanaklarından faydalanılmalıdır.
 

UKÜ Yurtları

Yetkili: Atif Rafiq
Tel:
 +90 392 671 11 11 Dahili: 3333 - 3334
Mobil: +90 548 858 6770
E-posta: atifrafiq@marebiancoinvestment.com 
 

City Royal Hotel

Adres: Gazeteci Kemal Aşık Caddesi 9, Lefkoşa
İrtibat: +90 392 228 76 21
 

Concorde Tower Hotel

Adres: Gönyeli, Girne Kavşağı, Yağmur Sk No:11, Gönyeli/Lefkoşa
İrtibat: +90 242 782 40 42
 

Grand Pasha Lefkoşa Hotel

Adres: Mehmet Akif Cad. Lefkoşa
İrtibat: +90 392 610 50 50
 

Merit Lefkoşa Hotel

Adres: Bedrettin Demirel Cad. Lefkoşa
İrtibat: +90 392 600 55 00

Kuzey Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Pek çok medeniyetin kültürel zenginliğini taşıyan, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle gerçek bir eğitim adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sizlerin keyifli ve kaliteli bir yükseköğrenim hayatı geçirmeniz için her türlü desteği vermektedir.

Akdeniz’in tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini, Akdeniz iklimi, tertemiz havası, huzurlu ve güvenli yaşamıyla Kuzey Kıbrıs, %70’i Türkiye’den olmak üzere 100’den fazla ülkeden gelen öğrencileriyle yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Tam Donanımlı bir başkent üniversitesi olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde öğrenci olmak adanın ulaşım, konaklama, iş ekonomi, politika, eğlence ve kültür merkezinin bir parçası olmak demektir.
 

22-23 Bahar Dönemi Hakkında Duyuru

Merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen, birçok ilimizde ve Suriye’de hissedilen depremlerin yol açtığı büyük afet hepimizi derinden üzmüştür. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Üniversitemiz OHAL bölgesinden gelen öğrencilerimiz ile ilgili 2022-2023 Akademik Yılı Bahar döneminde uygulanmak üzere aşağıdaki kararları almıştır:

 • Akademik takvimimizde belirtildiği şekilde eğitim-öğretim 20 Şubat 2023’de başlayacaktır.
 • OHAL bölgesinden gelen öğrencilerimize talep etmeleri halinde 2022-2023 Akademik Yılı Bahar döneminde ücretsiz kayıt dondurma hakkı verilmiştir.
 • OHAL bölgesinden gelen öğrencilerimize 2022-2023 Akademik Yılı Bahar döneminde 31 Mart 2023 tarihine kadar cezasız ders kaydı yapabilme hakkı verilmiştir.
 • OHAL bölgesinden gelen öğrencilerimizin 2022-2023 Akademik Yılı Bahar döneminde mevcut mali yükümlülüklerine bakılmaksızın ders kayıt hakları açılmıştır. İlgili öğrencilerimizin mağduriyetlerine ilişkin beyanları doğrultusunda ve devlet kurumlarından bilahare temin edecekleri resmî belgeler uyarınca eğitim ve yurt ücretleri üzerinden belirli oranlarda uygulanacak olan indirimlerden yararlanabileceklerdir.
 • Eğitim-öğretimin işleyişine ilişkin esaslar YÖK ve YÖDAK tarafından süreç içeresinde alınabilecek yeni kararlar doğrultusunda uygulanacaktır.

İletişim için 0548 858 96 65 WhatsApp hattını, akb@ciu.edu.tr e-posta adresini veya SIS Dilekçe Modülünü kullanabilirsiniz.

 

COVID-19 Güncel Bilgiler

COVID-19 dolayısı ile alınan Sağlık Bakanlığı Kararları ve Seyahat Uygulamaları hakkında detaylı bilgi ve son güncellemeler için https://www.saglik.gov.ct.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Yeni Öğrenci Karşılama Başvuru Formu