Yeni Öğrenci Karşılama ve Oryantasyon

2023-2024 UKÜ Yeni Öğrenci El Kitabı

Rektör'ün Mesajı

Sevgili Öğrencimiz,

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (UKÜ) sıcak ve dinamik ailesine hoş geldin. Seni aramızda görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Yükseköğrenim yolculuğuna başlamak için attığın bu önemli ve doğru adım hayatının en önemli ve unutulmaz anlarından biri olacak.

 

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri- Rektörlük

Üniversitemizde, sadece akademik bilgi ve becerilerini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda kişisel ve sosyal yönden de gelişimine imkân sağlayacak bir ortam bulacaksın. Hayatına değer katacak, bilgi ve deneyimlerle dolu geçecek üniversite eğitimi yıllarında UKÜ ailesi olarak yanında olacak ve seni bu süreçte destekleyeceğiz. 

Başarından dolayı seni tekrar kutlar, UKÜ ailesinin ayrıcalıklı ve çok kültürlü ortamında uluslararası kariyer yolculuğuna başlayacağın yükseköğrenim hayatına “Hoş geldin” dileklerimi sunarken, UKÜ ailesinin yeni bir ferdi olarak seni aramızda görmekten duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Hayatının bu önemli aşamasında UKÜ olarak her zaman destekçin olacağımızı unutma. Başarılarını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Sevgi ve esenlik dileklerimle…

Prof. Dr. Halil Nadiri
Rektör

Üniversiten ile tanış!

Hızla büyüyen UKÜ, 110 farklı ülkeden 20 binden fazla öğrencinin ikinci evi. Bu çeşitlilik her zaman güçlü yönlerimizden biri olmuştur ve öğrencilerimize çok kültürlü bir öğrenme ortamı sunmamızı sağlamaktadır. Kampüsümüz, adanın en büyük kampüs alanlarından birine sahip 900 dönümlük arazi üzerine kuruludur.

 

Kampüs Gezintisi

Kampüs Haritası

Tüm Fakülteler, Kampüs Hizmetleri, Yurtlar ve daha fazlasının kampüs üzerinde yer alan konumlarını görüntüleyebilirsiniz.

UKÜ Kampüs Haritası
Cyprus International University Campus View
Önemli Tarihler

Karşılamalar ve Oryantasyon Programları üniversitemizin 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Döneminde kayıt yaptıran öğrencilere özeldir.
Havaalanı karşılamaları 16 Şubat Cuma günü  başlayacaktır.
16 Şubat 2024 Cuma günü resmi olarak Oryantasyon ve Havaalanı Karşılamaları başlayacaktır. 

Ders başlangıcı: 19 Şubat 2024
Havaalanı karşılamaları ve kampüs bilgi - yardım masaları: 19 Şubat - 9 Mart
Etkinlik tarihleri: Oryantasyon Programı için tıklayınız.

Yeni Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyonu sırasında, öğrencilerimiz derslere kayıt yaptırırken, üniversiteyi, üniversite yaşamını ve KKTC’yi daha yakından tanıma fırsatı bulacaktır. Yurt dışından gelen öğrencilerin Ercan Havalimanı karşılanmaları ile başlayan program kapsamında, Lefkoşa’yı tanıtıcı gezi, eğlenceli etkinlikler düzenlenmektedir. Mevcut öğrenciler ile yeni öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacı ile birçok etkinlik düzenlemesine zemin hazırlayarak, yeni öğrencilerin eğitim hayatlarına çok daha kolay uyum sağlamalarına katkıda bulunur.

Oryantasyon Ekibi

Her yıl ÖGDM Sosyal Etkinlikler ve Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü bünyesinde Yeni Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyon Programı organize edilmektedir, programın uygulanmasına yardımcı olmak için bir grup lisans ve yüksek lisans öğrencisi yeni öğrencilere ve aile üyelerine kaynak ve akran danışmanı olarak hizmet eder.

Kampüs Yaşam Kaynakları

Kampüsün her noktasında fiber altyapı ile yüksek hızlı internet ve hot-spot ile kablosuz internet hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Lake View öğrenci yemekhanesinde hafta içinde farklı menüler ile öğrencilere yemek alternatifleri sunulmaktadır.

Kampüste, istenilen saatte değişik alternatiflerde beslenme ihtiyacını karşılayacak kafeterya, yemekhane, restoran, kantin, kafe ve benzeri tesisler mevcuttur.

Sağlık Merkezi’nde görevlendirilmiş doktor ve hemşire her türlü sağlık ve ilk yardım müdahalelerinin yanı sıra ayakta tedavi hizmetlerini ücretsiz sunar.

Öğrenci Merkezi içerisinde yer alan Cep Sineması'nda, sinemasever öğrenciler tarafından her hafta seçilen birbirinden farklı filmlerin ücretsiz gösterimi gerçekleşir.

Kampüste yer alan Molto Süpermarket, zengin ürün çeşidi ve uygun fiyatlarıyla kampüs dışına çıkmadan her türlü ihtiyacın giderilmesine olanak sağlar.

Kampüs içerisinde bulunan kitabevi, öğrencilere kitap ve kırtasiye ile ilgili tüm hizmetleri sunar.

Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 gün 24 saati görev yapan güvenlik görevlileri ve gelişmiş kamera takip sistemi ile huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulur.

Öğrenci odaklı hizmet anlayışı ile faaliyet gösteren üniversitemizde tüm öğrenci servisleri ve öğrencilerin hizmet alabileceği tüm birimler bir arada tek merkezde Öğrenci Hizmetleri Binasında konumlandırılmıştır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi sorunlarının çözümü için yardım isteyen öğrencilere, gizlilik esasına dayanarak bireysel terapi veya danışmanlık çerçevesinde yardımcı olur. Destek almak isteyen UKÜ aktif kayıtlı öğrencilere ücretsiz bir şekilde 08.00-13.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında haftada en az 1 gün, 45-50 dakika olacak şekilde yüz yüze veya yüz yüze yapılamayan dönemlerde (pandemi dönemi vb.) öğrencilerin evlerinin konforunda çevrim içi bir platform üzerinden görüşmeler yapar. Merkeze 671 11 11- 2030/2086 dahili hatlarından arayarak, hkorusan@ciu.edu.tr  e-posta adreslerine e-posta göndererek veya SIS üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haftanın her günü UKÜ Kampüsü ile Lefkoşa ve Mağusa şehir merkezleri arasında ücretsiz ulaşım servisi bulunmaktadır. Aynı zamanda UKÜ servis araçlarında kablosuz internet hizmeti ücretsiz sağlanmaktadır.

 

UKÜ Mobil Uygulama
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nin resmi mobil uygulaması üniversite hakkında öğrencilere bilgi verme amacıyla tasarlanmıştır.
Özellikleri;

 • SMART Profil: QR kodu aracılığıyla, öğrencilik durumunuzu dilediğiniz noktada doğrulayın ve genel bilgilerinizi takip edin
 • Mesajlaşma: Danışman(lar)ınızla gerçek zamanlı görüşmeler yaparak, mesajlarınızı takipte kalın
 • Bildirimler: Önemli duyurular, uygulama içi bildirimler ve Öğrenci Hizmetleri Binası sıra takibi ile güncel kalın
 • Dersler ve Program: Ders detaylarınıza erişin ve haftalık programınızı takip edin
 • Sınav Programı: Sınav programınızı ve detaylarını kolayca takip edin
 • Ulaşım Takip Hizmeti: Tüm otobüs rotaları, güzergahlar ve kalkış saatleri ile ilgili gerçek zamanlı bilgiler sayesinde kampüse gidiş gelişinizi planlayın
 • Akademik Takvim: Resmi takvim üzerinden tatiller ve özel günler de dahil olmak üzere önemli tarihler hakkında bilgi sahibi olun.
 • İletişim Rehberi: Üniversite birimlerinin iletişim bilgilerine kolaylıkla erişin.
 • Duyurular, Haberler ve Etkinlikler: Tüm üniversiteden en son haberler, duyurular ve etkinliklerle güncel kalın
 • Kulüpler: Üniversite deneyiminizi renklendirmek için kulüpleri keşfedin
 • SSS: Öğrenciler tarafından sıkça sorulan soruların cevaplarına erişin

UKÜ mobil uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yeni Öğrenci El Kitabı

UKÜ 2023 Yeni Öğrenci El Kitabı için tıklayınız

Kuzey Kıbrıs'ta Muhaceret İşlemleri

Muhaceret işlemi T.C. ve uluslararası tüm öğrenciler için gereklidir. Öğrenci İzni alabilmek için yapılması gereken adımlar:
1. KKTC sınır kapısından giriş yaparken üniversitenin size vermiş olduğu öğrenci kabul belgesi veya davet yazısını ibraz ediniz.
2. Sınır kapısından öğrenci giriş vizesi aldıktan sonra üniversite kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.
3. Kayıt işleminizi yaptırdıktan sonra https://icisleri.gov.ct.tr/  adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsünün “Öğrenci İzinleri” linkine basarak Muhaceret sistemine kayıt işlemlerini başlatınız.
     a. İlk kez kayıt yaptıracak öğrenciler burada bulunan “Yeni Kayıt” butonuna basıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra e-posta ve/veya SMS yolu ile gelecek olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.
     b. Daha önce kayıt yaptıran öğrenciler burada bulunan “Giriş” butonuna basıp önceden almış oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.
4. Sisteme giriş yaptıktan sonra buradaki adımları takip ederek gereken işlemleri yapmanız gerekmektedir.
5. Muhaceret sisteminden Yabancı Kayıt Numarası (YKN) almayı unutmayınız ve bu numarayı kaybetmeyiniz. Devlet dairelerinde yapılacak olan tüm işlemlerde YKN numarası ile yapılacağından gerekli olacaktır.
6. Sağlık raporu için gerekli adımları tamamlayınız.
     a. Geçerli bir sağlık raporunuz varsa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Var” seçeneğini seçiniz.
        i. Üniversitenizin bağlı olduğu ilçe hastanesine gidiniz.
        ii. Öğrenci izinleri bölümünden raporunuzu doğrulatınız.
        iii. Sağlık Raporu harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
      b. Geçerli bir sağlık raporunuz yoksa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Yok” seçeneğini seçiniz.
        i. Laboratuvar harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
        ii. Sistemde size ismi ve adresi belirtilen laboratuvarda sağlık testlerinizi yaptırınız.
7. Sağlık raporu sonucuna göre muhaceret harç ödemesini sistem üzerinden online ödeme olarak yapabilirsiniz.
8. Öğrenci izniniz hazır olduğunda muhaceretiniz sistemde belirtilecektir. Öğrenci belgenizi çıktı alarak sürekli olarak yanınızda taşımanız ve aynı zamanda telefonunuzda online olarak bulundurmanız gerekmektedir.

 • Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar: Pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinize emin olunuz.
 • Anne-Baba adını doğru girdiğinize emin olunuz.
 • Giriş bilgilerini BÜYÜK harfle girmelisiniz.

Veliler için Konaklama Bilgileri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2023-24 Akademik Yılı yeni karşılanacak öğrencilerin aileleri için anlaşmalı otel listesi aşağıda yer alır.

• Transferler Havaalanından araç uygunluğuna göre yeni öğrencilerin yararlandığı servisler ile kampüse sağlanabilir.
• Uygunluk bulunmadığında alternatif şehir ulaşım olanaklarından faydalanılmalıdır.
 

UKÜ Yurtları

Yetkili: Atif Rafiq
Tel:
 +90 392 671 11 11 Dahili: 3333 - 3334
Mobil: +90 548 858 6770
E-posta: atifrafiq@marebiancoinvestment.com 
 

City Royal Hotel

Adres: Gazeteci Kemal Aşık Caddesi 9, Lefkoşa
İrtibat: +90 392 228 76 21
 

Concorde Tower Hotel

Adres: Gönyeli, Girne Kavşağı, Yağmur Sk No:11, Gönyeli/Lefkoşa
İrtibat: +90 242 782 40 42
 

Grand Pasha Lefkoşa Hotel

Adres: Mehmet Akif Cad. Lefkoşa
İrtibat: +90 392 610 50 50
 

Merit Lefkoşa Hotel

Adres: Bedrettin Demirel Cad. Lefkoşa
İrtibat: +90 392 600 55 00

Kuzey Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Pek çok medeniyetin kültürel zenginliğini taşıyan, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle gerçek bir eğitim adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sizlerin keyifli ve kaliteli bir yükseköğrenim hayatı geçirmeniz için her türlü desteği vermektedir.

Akdeniz’in tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini, Akdeniz iklimi, tertemiz havası, huzurlu ve güvenli yaşamıyla Kuzey Kıbrıs, %70’i Türkiye’den olmak üzere 100’den fazla ülkeden gelen öğrencileriyle yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Tam Donanımlı bir başkent üniversitesi olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde öğrenci olmak adanın ulaşım, konaklama, iş ekonomi, politika, eğlence ve kültür merkezinin bir parçası olmak demektir.
 

Yeni Öğrenci Karşılama Başvuru Formu